Jaká vyšetření vás čekají během těhotenství
Období těhotenství znamená kromě radosti z miminka také zodpovědnost o zdraví své i dítěte. Péče o těhotné ženy je v České republice na vysoké úrovni. Velmi však záleží na přístupu samotné budoucí matky a její ochotě s lékaři spolupracovat.
První trimestr – série základních prohlídek
Při vstupním vyšetření, nejčastěji v 8. až 10. týdnu, potvrdí váš gynekolog těhotenství. Nejspolehlivější metodou je ultrazvukové vyšetření, případně krevní test na stanovení přítomnosti HCG (lidského choriového gonadotropinu – hormonu stoupajícího v první fázi těhotenství). Vstupní kontrola zahrnuje:
- zjištění anamnézy (celkový zdravotní stav, užívání léků, předchozí těhotenství, porody apod.),
- odebrání krve na určení krevní skupiny, Rh-faktoru, krevního obrazu, hladiny krevního cukru, protilátek proti HIV, syfilis a hepatitidě B,
- zvážení a změření,
- vyšetření moči,
- gynekologickou prohlídku včetně kolposkopie (mikroskopické vyšetření děložního čípku) a onkologické cytologie (metoda odhalující přednádorové a nádorové stavy).
Ve 12. týdnu se obvykle dělá první screeningové ultrazvukové vyšetření plodu. Většinou se provádí již v prenatální poradně, kde žena absolvuje většinu těhotenských a předporodních kontrol. Na ultrazvuku se posuzuje přítomnost srdeční akce plodu, jeho velikost a uložení v děloze. Lze také rozpoznat některé vrozené vývojové vady.
Druhý trimestr – zaměřeno na vývojové vady
Do 23. týdne je doporučená frekvence návštěv lékaře jedenkrát měsíčně. Na každé prohlídce se zjišťuje hmotnost ženy, měří se tlak, puls a vyšetřuje se moč. V 16. týdnu se odebírá krve na:
- triple test (vyhodnocuje riziko vývojových vad, především Downova syndromu),
- biochemický sérologický krevní test (stanovením hladiny hormonů placenty pomáhá odhalit možný vznik dalších vrozených vývojových vad).
Kolem 20. týdne se provádí další ultrazvukové vyšetření. Zaměřeno je na velikost plodu, množství placentární vody a uložení placenty. Případně na posouzení vývojových vad. Asi ve 24. týdnu je plánován screening poruch glukózové tolerance k zachycení cukrovky.
Třetí trimestr – pod drobnohledem
Ve třetím trimestru jsou kontroly nejčastější, do 32. týdne každé tři týdny. Další vyšetření jsou ve 34. a 36. týdnu, do 40. týdne pak každý týden. Kromě základních opakovaných kontrolních prohlídek je podstatné absolvovat:
- třetí ultrazvukové vyšetření – kolem 28. týdne,
- kardiotokografii – kontrolu srdeční frekvence plodu a děložních stahů, při nerizikovém těhotenství stačí až před porodem.
Gynekolog rovněž pravidelně pohmatově kontroluje plod. Kultivací pochvy se detekuje přítomnost streptokoků.
(svat)
Zdroj:
http://www.tehotenstvi.cz/poradna-pro-t%C4%9Bhotn%C3%A9
http://www.tehotenstvi.cz/prehled-vysetreni-v-tehotenstvi