Novinky

Naše dítě se počůrává. Kdy čekat a kdy jednat?

Řešit, nebo neřešit dětské noční počůrávání? Odpovědět není snadné. V některých situacích pomůže především trpělivost, jindy je lepší neotálet a navštívit lékaře. Víte, kdy se jak zachovat?

Naše dítě se počůrává. Kdy čekat a kdy jednat?

Někteří rodiče jsou nespokojení, když se dítě počůrává ve třech letech, ale to je na pocity rozladěnosti opravdu velmi brzy. Dítě do šesti let má na občasné počůrání nárok. Jeho schopnost udržet moč se stále vyvíjí a někomu to prostě trvá déle.

Jakmile však oslavíte sedmé narozeniny, je načase začít záchodovou hygienu řešit. Občasná „mokrá“ selhání stále mohou představovat jen záležitost vývoje, ale konzultace s lékařem je nanejvýš vhodná. Zavítejte k němu hlavně v případě, že dítě delší dobu (zpravidla šest a více měsíců) ovládá močový měchýř bezchybně a znovu se začne počůrávat.

Nemusí to být vážný problém. Počůrávání může způsobit třeba jen zácpa nebo ucpaný nos při rýmě. Ale také se může jednat o infekci močových cest, vrozenou vadu, počínající cukrovku nebo jiný problém, o kterém je lepší vědět co nejdříve.

Zabraňte pocitům viny

Možná si myslíte, že je lepší dát dítěti ještě nějaký čas než ho vodit k lékaři. Ale není to tak docela pravda. Počůrávání má velký vliv na dětskou psychiku. Děti jsou bázlivé, mají nízké sebevědomí, prožívají pocity trapnosti, obviňují se. Hůře si pak hledají kamarády a zhoršuje se jejich začlenění do školního kolektivu. Pokud je tedy vaše dítě dost velké a nevidíte zjevnou příčinu, proč by se mělo nadále počůrávat (jako je třeba otec, který se počůrával do deseti let), raději ho k lékaři vezměte.

Kdy neváhat

Všímejte si, jestli dítě nemá některý z podezřelých příznaků:

  • bolest při močení,
  • neobvyklou žízeň,
  • růžovou nebo červenou moč,
  • tvrdou stolici (nebo jiné známky zácpy),
  • chrápání.

Pokud si některého ze zmíněných příznaků všimnete, určitě neváhejte a vydejte se k praktickému dětskému lékaři co nejdříve.

(pez)

Zdroj: www.mayoclinic.org