Strach z vyšetření na urologii je zbytečný. Zjistěte, co všechno vás čeká
Trápí vás potíže s močovým ústrojím? Řada lidí se v této situaci cítí nesvá a urologického vyšetření se bojí. Důvodem může být strach z neznámého i stud. Je k těmto obavám důvod? Co vás v urologické ambulanci čeká? Za urologem vás zpravidla pošle praktický lékař nebo lékař s jinou specializací, než je urologie. Do urologické ambulance se hlavně mužům vyplatí zajít i kvůli předcházení závažným onemocněním. Mnoho onemocnění se zpočátku nijak neprojevuje. Čím dříve vyšetření nemoc odhalí, tím úspěšnější a snazší je léčba.
Jak vyšetření probíhá
Lékař si s vámi nejprve důkladně promluví. Následuje celkové vyšetření pohledem, poslechem a pohmatem. Mužům lékař vyšetří pohmatem i prostatu. Toto vyšetření nebolí a trvá pouze chvíli. V zásadě všichni muži ho zvládnou bez potíží.
Ke stanovení konkrétního onemocnění obvykle lékař použije i laboratorní vyšetření moči a krve. K potvrzení nebo upřesnění může urolog zvolit některou ze speciálních diagnostických metod. Mezi ně se řadí zejména:
- vyšetření prováděná pomocí ultrazvuku,
- vyšetření močových cest rentgenem (snímky, vylučovací urografie),
- urodynamické vyšetření,
- vyšetření pomocí výpočetní tomografie (CT) a magnetické rezonance (MR),
- izotopová vyšetření ledvin, statická scintigrafie ledvin – vyšetření pomocí malého množství radioaktivní látky,
- EMG (elektromyografie) – vyšetření zdatnosti pánevního dna pomocí malých snímačů přiložených na kůži,
- kalibrace močové trubice – pomocí kovové tyčinky lze rychle zjistit zúžená místa močové trubice,
- cystoskopické vyšetření – močová trubice a močový měchýř jsou zevnitř prohlédnuty endoskopem (nástroj s miniaturní kamerou) s možností odběru vzorku tkáně na vyšetření pod mikroskopem.
Snahou je udělat při jedné kontrole všechna nezbytná vyšetření, aby dalších návštěv bylo potřeba co nejméně.
Ultrazvukové vyšetření
Ultrazvuk se v urologii využívá k vyšetření:
- ledvin, močového měchýře, prostaty a šourku. Lékař nanese malé množství gelu a nad vyšetřovaným orgánem přejíždí sondou,
- prostaty a semenných váčků. Vyšetřuje se tenkou sondou přes konečník. Lze při něm cíleně odebrat tkáň na vyšetření pod mikroskopem,
- močové trubice a močového měchýře u žen. Vyšetření se provádí tenkou sondou přes pochvu, zejména ke zjištění příčin úniku moči a obtíží s močením.
Vyšetření nebolí a nežádoucí účinky diagnostického ultrazvuku zatím nebyly prokázány. Vyhodnocení záznamu ovšem vyžaduje velkou zkušenost vyšetřujícího lékaře.
Urodynamické vyšetření
Urodynamické vyšetření je soubor několika vyšetření, která se zpravidla provádějí v rámci jediné návštěvy v ambulanci. Do močového měchýře je zaveden asi 2 mm tenký katétr. Jedná se o bezbolestné vyšetření, které vyhodnocuje funkci dolních močových cest – močového měchýře a močové trubice. Součástí urodynamického vyšetření jsou:
- uroflowmetrie. Pacient se vymočí do připraveného WC a následně se vyhodnotí křivka zobrazující průběh močení,
- plnicí a mikční cystometrie. Toto vyšetření spočívá v zavedení tenké cévky do močového měchýře. Přístroj měří tlakové změny během plnění a vyprazdňování močového měchýře,
- profilometrie. Spočívá ve vytahování speciální tenké cévky z močového měchýře a měření tlakových poměrů v močové trubici,
- určení tlaku v močovém měchýři při úniku moči (leak point pressure) – zavedením katétru.
Urologické ambulanci se nevyhýbejte. Čím dříve je případná nemoc odhalena, tím snadnější je její léčba. Ničeho se nebojte. Lékař si s vámi důkladně pohovoří, vyšetří vás a zkontroluje moč, popřípadě krev. Má k dispozici další specializovaná vyšetření. Řadu z nich je možné udělat neodkladně přímo v ambulanci.
(dos)
Zdroje:
www.cus.cz/
www.medicinaplus.cz/urologie
www.healthline.com/health/what-is-a-urologist#procedures