Novinky

Urodynamického vyšetření se nebojte. Zvládne ho i vaše dítě

Urodynamické vyšetření má důležité místo v řešení urologických obtíží nejen dospělých, ale i dětí. Díky němu je možné rozpoznat mnoho poruch funkce močového měchýře. Jak dítě na toto vyšetření připravit?

Urodynamického vyšetření se nebojte. Zvládne ho i vaše dítě

Účelem urodynamického vyšetření je zjistit, jak funguje močový měchýř. Toto vyšetření totiž dokáže odhalit a přesně určit:

  1. co se s měchýřem děje, když se plní močí,
  2. kolik moči dokáže pojmout,
  3. změny tlaku v močovém měchýři během plnění,
  4. jak se měchýř při plnění stahuje.

Přístroje umějí zaznamenávat dokonce i vjemy – pocit plnosti měchýře nebo nucení na močení. Vyšetření trvá asi 90 minut.

Hlavně klid

Vyšetření je nejpřínosnější, pokud je dítě v klidu. Větším dětem s sebou můžete vzít tablet nebo knihu, menší děti mohou mít během vyšetření dudlík nebo láhev. Některé děti se dají zklidnit jen obtížně a domluvy nezabírají; v tom případě můžete požádat o radu praktického dětského lékaře.

Dítě může před vyšetřením jíst a pít jako obvykle, výhodou je vyprázdnění stolice před vyšetřením. Zkuste večer nebo po vydatné snídani dítě vyzvat, aby vykonalo velkou potřebu. Pokud se to nepodaří, nic se neděje, vyšetření lze provést i tak.

Některé děti by měly mít v době vyšetření nasazená antibiotika. Pokud je vaše dítě dlouhodobě sledováno, například kvůli srdeční vadě nebo jiné nemoci, zeptejte se svého lékaře. V žádném případě se však nevyšetřují děti, které právě mají infekci močových cest.

Co se děje při vyšetření

  • Nejdříve se do močové trubice zavede tenká cévka. Touto cévkou se do močového měchýře napouští tekutina. Na jejím konci je tlakové čidlo.
  • Další cévka s čidlem se dítěti zavede do konečníku. Tam měří tlak konečníku na močový měchýř. Tento údaj může být také významný.
  • Zavedení a přítomnost cévek může dítě vnímat nepříjemně, ale za normálních okolností by ho nemělo nic bolet.
  • Dítě bude mít také na těle nalepené elektrody podobné těm, které znáte z vyšetření EKG nebo monitorování srdce při operaci.
  • Během vyšetření může dítě cítit tlak, podobně jako při plném měchýři před vymočením. Při vytahování cévky z konečníku může cítit nucení na stolici.

Dětem sice větší vyšetření nebývají zrovna příjemná, ale určitě to spolu zvládnete. Pokud můžete, nechte dítě, aby si vybralo, kdo ho má na vyšetření doprovodit.

(pez)

Zdroj: www.aboutkidshealth.ca