Zaměřeno na epilepsii – základní fakta v kostce
Epilepsie je onemocnění, které se vyskytuje zhruba u jednoho ze 103 lidí. Objevit se může v každém věku, nejčastěji je však diagnostikována v dětství nebo u osob starších 65 let. Jak ji lze léčit?
Příčinou epilepsie je nadměrná elektrická aktivita skupiny mozkových neuronů, která se projevuje vracejícími se záchvaty. Jak záchvat vypadá, to záleží na tom, která část mozku je postižena. Rozlišujeme záchvaty generalizované, které zasahují většinu mozku, a fokální – ty ovlivňují pouze specifické oblasti.
Co je špatně?
Diagnostikovat epilepsii je vhodné co nejdříve. To proto, aby bylo možné včas zajistit léčbu a poskytnout pacientovi informace o této nemoci a odpovídajícím životním stylu. Na druhou stranu je diagnostika velmi těžká, neboť řada zdravých lidí může prožít stav podobný epileptickému záchvatu (např. „omdlení“). Významnou pomoc představují:
- podrobný popis záchvatu od pacienta a svědků,
- elektroencefalogram (EEG),
- magnetická rezonance (MR),
- zobrazovací metody nukleární medicíny (PET, SPECT).
Všechna vyšetření jsou neinvazivní a nebolí. Pacient během nich může být vystaven např. blikajícímu světlu s cílem vyvolat a zobrazit abnormální aktivitu v mozku.
Poznejte svůj spouštěč
Některé situace s větší pravděpodobností vyvolávají u nemocných jedinců záchvaty, ačkoliv samotné nejsou příčinami epilepsie. Pro každého epileptika může být takovým spouštěčem něco jiného. Potíže může mimo jiné způsobit vynechání medikace, horečka, nepravidelná strava, hladovění, spánek, stres, alkohol, menstruační cyklus či reflexní reakce (blikající světlo, určitá hudba, náhlý hluk).
Pomáhají léky i operace
Většina epileptiků zvládá svou nemoc díky lékům. Odborný lékař vždy z dostupných antiepileptických léčiv vybere to nejvhodnější s cílem zajistit maximální kontrolu záchvatů při minimálních nežádoucích účincích a nejnižší možné dávce. Lze využít i kombinace léčiv. Vždy je však nutné dodržovat dávkování určené lékařem, nevynechávat tablety a nepřestávat je užívat z vlastní vůle. Protože antiepileptika mohou ovlivňovat účinek jiných léků, např. hormonální antikoncepce, je důležité o všem informovat lékaře. Ačkoliv se stále objevují modernější léčiva, pacienti se mohou setkávat s nežádoucími účinky, jako jsou ospalost, zmatenost nebo váhový přírůstek. Pokud léky nezabírají, lze přistoupit k chirurgickému řešení, stimulaci vagového nervu, či k tzv. ketogenické dietě. Základem úspěšného zvládnutí nemoci je však vždy dobrá spolupráce pacienta a lékaře.
(mir)
Zdroj: https://www.epilepsyresearch.org.uk