Novinky

Zúžená předkožka – choulostivé tabu, které dokáže potrápit

Zúžená předkožka neboli fimóza je fyziologický stav, který je u chlapců vrozený. Může se ale vyskytnout i u dospělých po opakovaných zánětech, typicky u cukrovkářů. Napovíme, jak a kdy problém s předkožkou řešit.

Zúžená předkožka – choulostivé tabu, které dokáže potrápit

1. Fimózu lze odhalit hned po narození

A to celkem jednoduše. O fimózu jde tehdy, když se předkožka nedá přetáhnout přes žalud. Doporučuje se přetahovat předkožku přes žalud při každém koupání, nejlépe na konci, kdy je kůže měkká. Tím rozvolňujete předkožkový vak a odstraňujete zbytky moči se smegmatem (produktem žláz).

2. Bez řešení může dojít ke komplikacím

Jsou muži, kteří mají od malička fimózu a nevadí jim to ani při pohlavním styku. Ale většinou problémy vzniknou – buď nastane zánět předkožky, nebo se nelze přes malý otvor vymočit. V pubertě a dospělosti nejde přehnout předkožku přes žalud při erekci a při pohlavním styku, což je spojeno s bolestmi a někdy až s poruchami erekce.

3. Vhodné načasování léčby

Řešením fimózy je operační odstranění předkožky nebo její zúžené části. Výkon se nazývá obřízka a dělá se v celkové narkóze. Věk není rozhodující, ale čím je dítě starší, tím lépe spolupracuje a rizika narkózy jsou menší. Nejlépe je operaci podstoupit před nástupem do školy. Někdy lze u lehkých srůstů tahem prstů nebo tupou sondou tkáň rozrušit. U menších srůstů k rozrušení pomohou i kortikoidní masti.

4. Zvláštní opatření nejsou potřeba 

Zvýšené nároky na hygienu jsou pouze po operaci, aby se rána nezanítila. Po zhojení je hygiena naopak jednodušší. Fimóza je v prvním roce života fyziologický jev. Na otázku, jak ji správně léčit, nejlépe odpoví ošetřující lékař. Nicméně nejdůležitější prevencí zůstává dodržování hygienických standardů a pravidelných lékařských vyšetření.

(dzit)

Zdroj: http://www.cus.cz/pro-pacienty/detska-urologie-2/fimoza/